Kritiky a glosy /

Svazek shrnuje nebásnické texty Zbyňka Hejdy (kritiky, proslovy, články o literatuře a literárním životě, dějinách, výtvarném umění apod.).

Main Author: Hejda, Zbyněk, 1930-2013
Other Authors: Špirit, Michael, 1965-
Format: Book
Published: Praha : Triáda, 2012
Edition: Vyd. 1.
Series: Delfín (Triáda)
Subjects:
Tags: Add Tag
No Tags, Be the first to tag this record!
Summary: Svazek shrnuje nebásnické texty Zbyňka Hejdy (kritiky, proslovy, články o literatuře a literárním životě, dějinách, výtvarném umění apod.).
Výbor nabízí tematicky různorodé texty, které vznikaly v letech 1964-2004 vesměs pro redakce časopisů, jakými byly Tvář, Střední Evropa nebo Revolver Revue. Autor v nich uvažuje nad odkazem významných postav české literatury a kultury (např. Jakub Deml, Ivan Blatný) či v nich reaguje na vydání vybraných literárních děl. Neomezuje se pouze na oblast písemnictví, ale kriticky se zamýšlí i nad počiny v oblasti výtvarného umění (Skupina 42, Viktor Karlík), filmu či divadla. Závěrečná část výboru je zaměřena autobiograficky: přináší rozhovory s Z. Hejdou, které objasňují jeho životní cesty i literární názory. V samotném závěru obsahuje Hejdovy stručné portréty výrazných osobností české kultury (vzpomínky na Ladislava Dvořáka, Jana Lopatku či Andreje Stankoviče).
Physical Description: 381 s. ; 22 cm
Bibliography: Obsahuje bibliografii, bibliografické odkazy a rejstříky
ISBN: 9788087256688